festiwal Trybunały Kabaretowe

tk_logoZe względu na ogólnopolski zasięg, dużą liczbę odbiorców oraz wysokość potrzebnych środków finansowych, najpoważniejszym z zadań realizowanych przez stowarzyszenie są "Trybunały Kabaretowe". Jest to propozycja ogólnopolskich spotkań z udziałem młodych artystów kabaretowych. Festiwal odbywa się co roku w październiku i trwa cztery dni. Projekt ten realizowany jest przy współorganizacji Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dzięki pomocy Urzędu Miasta Piotrkowa Tryb. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2003 roku i od tamtej pory na stałe zapisała scenie kulturalnej mapie Polski.
Inspiracją dla twórców festiwalu stała się tradycja miasta Piotrkowa Trybunalskiego, które zasłynęło w historii z Trybunałów Koronnych. "Trybunały Kabaretowe" różnią się od innych ogólnopolskich imprez tego rodzaju swoja odmienną formą. Festiwal odbywa się w oparciu o dwie konkurencje: prezentację 30-minutowego programu kabaretowego oraz konkurs na Wpis do Konstytucji Kabaretowej. Kilkudniowe zmagania młodych kabaretów ocenia piotrkowska publiczność oraz profesjonalne jury nagradzające najlepsze prezentacje. Każdego wieczoru odbywają się także koncerty zaproszonych gwiazd kabaretowych. "Trybunały Kabaretowe" gościły m.in.: Grupę Rafała Kmity, kabaret "Jurki" kabaret "Ani Mru Mru", kabaret "Dno", Grzegorza Halamę, "Trzeci Oddech Kaczuchy", kabaret "Słuchajcie", kabaret "Łowcy. B", Ireneusza Krosnego, Artura Andrusa, Andrzeja Poniedzielskiego, kabaret "Hrabi", Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupę MoCarta" Mariana Opanię i Wiktora Zborowskiego. W jury zasiadały kabaretowe autorytety: Zenon Laskowik, Joanna Kołaczkowska, Rafał Kmita, Andrzej Poniedzielski, Maria Czubaszek, Elżbieta Adamiak.
"Trybunały Kabaretowe" cieszą się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem zarówno publiczności, jak i uczestników. Świadczy o tym błyskawiczna sprzedaż biletów na każdy z koncertów oraz coraz większa liczba zgłoszeń nadesłanych na konkurs. Festiwal ten staje się okazja do integracji środowiska kabaretowego, sprzyja wymianie twórczych doświadczeń, a tym samym wytycza artystyczny kierunek rozwoju młodzieży. "Trybunały Kabaretowe" promują ponadto Piotrków Trybunalski, ukazując je jako miasto historii i kultury. W styczniu 2004 roku stowarzyszenie "Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci" odebrało nagrodę z rąk prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego za artystyczne wydarzenie roku. Zapraszamy na stronę festiwalową www.trybunaly.net